2020. április 26., vasárnap

Tojáspörkölt





Hozzávalók: 10 db kemény tojás
                      1-2 db hagyma
                      olaj
                      pirospaprika
                      1 kis paradicsompüré
                      só, bors
                      1/2 leveskocka
                      2-3 gerezd fokhagyma
                      3-4 dl víz
                     
Elkészítése: A tojást érdemes mindenképpen legalább 10 -12 percig főzni és ezután a vizet cserélve rajta pucolás előtt jéghideg vízben tartani. Pörkölt alapot készítünk. Beletesszük a paradicsompürét, a fűszereket majd felengedjük vízzel és beletesszük a leveskockát. 20-25 percig főzzük letakarva míg a hagyma teljesen szét nem fő. Karikára vágjuk a tojásokat és óvatosan belehelyezzük a pörkölt alapba. Egyet forralunk rajta. Eddig magában ettük most nokedlit készítettem hozzá.

Karantén keksz Lélekkonyhából




Hozzávalók:
200 g vaj
180 g barna cukor
40 g porcukor
2 közepes tojás
300 g liszt
1 csipet só
fahéj
1/4 mokkáskanál sütőpor
200 g darabolt dió
150 g darabolt étcsokoládé
Ez volt az eredeti recept amit én módosítottam annyiban, hogy nem volt itthon csoki és dió. Ezért a diót kihagytam a csokit pedig oetker étcsokis (10dkg) tortabevonóval helyettesítettem. Kivettem a zacskóból és felkockáztam.A sütőport és a fahéjat pedig kifelejtettem. A barna cukor helyett kristálycukrot használtam. Ezért is karantén keksz a neve legalábbis nálam ezért.

A vajat és a cukrot egy tálba mérjük és spatulával összedolgozzuk. Hozzáadjuk a porcukrot és azzal is elkeverjük. A tojások következnek, majd a liszt, a só, a sütőpor és a fűszerek. Amikor már jól összekeveredett a száraz és a nedves anyag, beledolgozzuk a diót és a csokoládét.

A masszát két részre osztjuk, folpackba csomagoljuk és két hurkát sodrunk belőle. Jó szorosan tekerjük, hogy ne legyen benne hézag, mert ott szétesne sülés közben. Hűtőben egy éjszakát pihentetjük.

Másnap a sütőt előmelegítjük 190 C-ra. A tésztákat kivesszük a hűtőből és recés késsel 1/2 cm vastag szeletekre vágjuk. Sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk és kb, 7 perc alatt megsütjük. Hagyjuk a tepsin kihűlni, mert melegen még puha. Amikor kihűl isteni ropogós lesz.

https://lelekkonyha.blogspot.com/2020/03/karanten-keksz.html

2020. április 21., kedd

Vajas kifli (Gáspár Beától)




Hozzávalók:  50 dkg finomliszt
                      1/2 ek. cukor
                      1 tk. só
                      3 dkg friss élesztő
                      3 dkg puha vaj vagy margarin
                      3 dl langyos tej
                      kevés tej a kiflik kenéséhez

Elkészítése: Kimérjük a lisztet és átszitáljuk. Beletesszük a sót, a cukrot. Rámorzsoljuk az élesztőt. A langyos tejet és a vajat. Ezután géppel megdagasztjuk. Én a kenyérsütő gépbe tettem és dagasztó programon elindítottam. Hagytam kicsit kelni de a recept szerint még azt sem kell. Ha kész a tészta kerek lappá nyújtjuk és 8 részre vágjuk. Egyenként feltekerjük. Tepsire tesszük. Kevés ideig kelni hagyjuk és megkenjük tejjel a kifliket. 200 fokon 20 percig sütjük.


2020. április 15., szerda

Ecetes kiflik






Hozzávalók:

30 dkg liszt
25 dkg puha vaj + egy evőkanál lágy vaj
1 evőkanál ecet (nálam 15 %-os)
6 evőkanál hideg víz
csipet só

töltéshez ízlés szerint lekvár

forgatáshoz vaníliás porcukor

A vízbe beletesszük az ecetet. A liszthez hozzáadjuk a 25 dkg vajat, sót és az ecetes vízzel tésztát készítünk. Kinyújtjuk téglalap alakúra és megkenjük az evőkanálnyi puha vajjal, majd feltekerjük, mint a bejglit. Minimum egy-két  órára a hűtőbe tesszük. (nálam volt 3-4 is) Eredeti recept szerint jót tesz az éjszakai pihenés.

A sütőt előmelegítjük 180-200 fokra, tepsit kibélelünk sütőpapírral.

A lehűlt, pihentetett tésztát 3-4 mm vastagságú téglalap alakúra nyújtjuk. Csíkokra, majd háromszögekre vágjuk. Mindegyik tésztára lekvárt teszünk és kifli formára feltekerjük, tepsire tesszük és megsütjük. Kicsit hűlni hagyjuk, majd langyosan vaníliás porcukorba forgatjuk.

Fotók és recept innen:

2020. április 7., kedd

Kenyér TraRitától








Hozzávalók:

sütést megelőző este:
- 25 dkg kenyérliszt (BL 80)
- 6 gramm friss élesztő
- 165 ml langyos víz

ezeket összekeverjük, majd egy tálban, lefedve éjszakára pihentetjük (pl. konyhapult)

Másnap:

hozzávalók:

37,5 dkg kenyérliszt (BL 80)
1,2 dkg só a lisztbe elkeverve
az összes előtészta (előző nap bekevertük, pihentettük)
1 dkg friss élesztő
2,5 dkg vaj vagy olaj vagy zsír (mindegyikkel kipróbáltam, tökéletes!)
210 ml langyos víz

A hozzávalókból tésztát dagasztunk, majd olajozott tálban, lefedve 20 percet pihentetjük (huzatmentes, hideg mentes helyen)
Ha letelt az idő a tésztát meghajtogatjuk, fentről le, lentről fel, balról jobbra és jobbról balra. (mint egy pogácsánál :) Újabb 20 perc pihenés jön. Ha ez ismét letelt, akkor megint meghajtogatjuk a tésztánkat. Egyre szebb, egyre keltebb lesz :) Ezután ismét pihentetjük 20 percet. Ha ez az idő is letelt, előkészítjük a sütőedényt, kibéleljük szilikonos sütőpapírral. A tésztából kenyér formát készítünk, formába tesszük és lefedjük. Most 30-40 perc kelesztés következik (hőmérséklet függő, nyáron kevesebb, télen több is lehet) Ha letelt az idő a kenyeret 3 helyen bevágjuk és lepermetezzük vízzel, visszatesszük a fedelet. A sütőt előmelegítjük 230 fokosra. Ez kb. 15 perc. Ez idő alatt szépen kel még a tésztánk. Újból lepermetezzük a kenyeret, az sütőfoma tetejét is jó alaposan bevizezzük, majd befedjük és betesszük a sütőbe. 30 perc leteltével levesszük a fedelet (óvatosan a, gőz megégethet!!!), a hőfokot 200 fokra visszavesszük és a kenyeret ízlés szerint szép barnára sütjük. Ha kész vagyunk a sütéssel, a kisült kenyeret rácsra tesszük, lepermetezzük vízzel és hallgatjuk ahogy beszél hozzánk :) <3 span="">